Pies jest uważany za najlepszego przyjaciela człowieka. Te mądre i wierne zwierzęta potrzebują odpowiedniego i bogatego w witaminy jedzenia. Czy wiemy jak im zapewnić pełnowartościowe posiłki?
Miska i jej pozycja
Wbrew pozorom miska jest bardzo istotną kwestią w żywieniu naszego pupila i powinna być odpowiednia do rasy, którą mamy. Rekomendowane jest, by była wygodna, szeroka, a także posiadała matą antypoślizgową, by nie przesuwała się w kontakcie z psim pyskiem. Jeżeli zwierze nie je na leżąco, naczynie powinno znaleźć się na podwyższeniu przystosowanym do zwierzęcia.
Czystość i czas
Nikt nie lubi, kiedy jest brudno, dlatego trzeba pamiętać o czystości i porządku wokół podawanego psu posiłku. Powinniśmy zadbać o rutynę, aby zwierze miało podawane jedzenie regularnie. Należy wiedzieć, że psy mają bardzo czułe i podatne na schorzenia żołądki. Najważniejsze jest to, aby pupil po zjedzonym posiłku odpoczął od 30 do 45 minut, ponieważ istnieje ryzyko skrętu żołądka.
Pożywienie
Dieta powinna być odpowiednio dobrana do rasy, wieku i stanu zdrowia. Jedzenie nieprzetworzone, pełnowartościowe z witaminami i minerałami będzie najbardziej korzystne i najzdrowsze dla psa. W jadłospisie powinny znaleźć się: mięso, warzywa i węglowodany. Dorosłego psa karmimy 2-3 razy dziennie, a szczeniaka kilka razy dziennie. W odpowiednio skomponowanej misce znajdziemy podstawowy produkt, czyli mięso, które zmieniamy co jakiś czas. Dobrym wyborem będzie kurczak, kaczka i indyk oraz wołowina i jagnięcina. Następne w kolejce są węglowodany, czyli uzupełniacze, które dają naszym pupilom energię, np.: rozdrobnione ziemniaki, ryż i makaron. Z warzywami musimy być uważni, gdyż nie każde warzywo jest bezpieczne dla żołądków naszych zwierzaków. Należy unikać czosnku i cebuli oraz kapusty i kalafiora, będą one powodować wzdęcia i poważne problemy z trawieniem. Pies ma stosunkowo krótki przewód pokarmowy, więc musi jeść lekkostrawne potrawy.
Jakość
Oczywiście musimy postawić na jakość, gdyż produkty wielu firm, które można znaleźć na półce w marketach nie oferują żadnych odżywczych wartości. Najlepszym rozwiązaniem dla naszego czworonoga byłoby gotowanie, ale jeżeli z jakiś powodów nasz czas jest ograniczony można zainwestować w produkty ze sklepów zoologicznych.