in

Podpis elektroniczny – czym jest i jak działa?

Podpis elektroniczny - czym jest i jak działa?

Podpis elektroniczny powstał z namysłem ułatwienia codziennych sytuacji, w których wymagany jest podpis.Nie lubisz stać w długich kolejkach w urzędzie? Zobacz, więc czym jest taki podpis elektroniczny.

Podpis elektroniczny – czym jest?

Taki podpis to dane zawarte w formie elektronicznej, które pozwalają na identyfikację danej osoby, która podpis złożyła. Powinien być on przyporządkowany tylko do jednej osoby, wtedy jest on całkiem bezpieczny. Poza tym warto korzystać w takich sytuacjach z bezpiecznych urządzeń, które są używane tylko przez osobę, która składa podpis. Podpis elektroniczny musi być również połączony z danymi, z których w szybko rozpoznaje się zmianę. Wyróżniamy dwa typy podpisu:

  • Podpis elektroniczny bezpieczny – Taki podpis podsiada kwalifikowany certyfikat, a więc jest to znacznie bardziej bezpieczne. Z takiego rozwiązania korzystają przede wszystkim urzędy.
  • Podpis elektroniczny – Ta metoda nie posiada certyfikatu kwalifikowanego, a więc jest mniej bezpieczna od poprzedniej, ponieważ nie gwarantuje ochrony danych. Jest najczęściej używana pod czas wymiany wiadomości tekstowych e-mail.

Wszystkie dokumenty podpisywane elektronicznie mają taką samą moc prawną jak podpis osobisty.

Dlaczego warto korzystać z podpisu elektronicznego?

Taki podpis bez dwóch zdania bardzo wiele ułatwia w życiu codziennym każdej osoby. Dlaczego? Ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu można uniknąć kłopotliwej wizyty w urzędzie czy czasochłonnego wysyłania dokumentów pocztą. Dzięki podpisom elektronicznym można składać deklaracje podatkowe i ZUS bądź podpisywać umowy.

Podpis bez wychodzenia z domu? Jak go otrzymać?

Podstawowa wersja podpisu elektronicznego jest oczywiście darmowa, natomiast bezpieczny podpis wymaga już odpłatności. Gdzie możesz go dostać?

  • Krajowa Izba Rozliczeniowa
  • Enigma S.O.I
  • Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

W każdym z tych miejsc podpisuje się umową i uzyskuje certyfikat. Można odebrać go tylko osobiście po sprawdzeniu czy dane są prawidłowe. Po dokonaniu podstawowych czynności otrzymuje się narzędzia, które pozwalają na korzystanie z podpisu. Jest to karta kryptograficzna z czytnikiem albo token. Do nawiązania połączenia karty z komputera niezbędne jest oprogramowanie.

Warto wiedzieć, że bezpieczny podpis elektroniczny składana jest dzięki wydaniu polecenia komputerowi. Dzięki otrzymanemu oprogramowaniu, który szyfruje prywatny klucz podpisu, dokument będzie gotowy do wysłania.

Alergia na kota - wybierz rasę, która nie uczula

Alergia na kota – wybierz rasę, która nie uczula

Odszkodowania nie takie straszne jak myślisz

Odszkodowania nie takie straszne jak myślisz