Dieta na zdrowe serce – czy wiesz, co jeść?

Niniejszy artykuł pod tytułem Co zrobić, gdy WordPress sprawia trudności? Skorzystaj z pomocy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Co zrobić, gdy WordPress sprawia trudności? Skorzystaj z pomocy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Dieta na zdrowe serce to dieta, która ma na celu uchronienie przed miażdżycą, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi oraz wzmocnienie naczyń i serca. Co jeść, by być zdrowym? Jak należy się odżywiać? Zapraszamy do lektury!

Co jeść, by wzmocnić układ krążenia?

Dieta na zdrowe serce powinna być bogata w takie pierwiastki jak selen, potas oraz mangan.

Witaminy, które pomagają wzmocnić układ krążenia to:

  • C (można ją znaleźć w dużych ilościach w papryce, owocach goi, czarnej porzeczce, cytrusach oraz zielonych warzywach)
  • D (w witaminę D bogate są owoce morza)
  • E (występuje w orzechach, kiełkach i olejach roślinnych)

Badania holenderskich naukowców wykazały, że do zmniejszenia ryzyka chorób serca przyczynia się także picie kawy i herbaty (zwłaszcza zielonej i białej), z uwagi na zawarte w tych używkach antyoksydanty.

Jak uchronić się przed miażdżycą?

Dieta przyjazna sercu to dieta bogata w owoce i warzywa. Aby obniżyć poziom cholesterolu we krwi, należy spożywać pokarmy bogate w witaminę B3, takie jak np. chude mięso lub avocado. Powstawaniu zatorów w naczyniach krwionośnych zapobiega witamina B6, którą można znaleźć na przykład w płatkach owsianych oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, zawarte między innymi w tłustych rybach.

Badania wykazały, że na układ krwionośny ma pozytywny wpływ czerwone wino. Wino zawiera duże ilości antyoksydantów oraz takie pierwiastki jak potas, magnez, wapń i żelazo, dzięki czemu może chronić przed miażdżycą, nadciśnieniem i zakrzepami. Należy je jednak spożywać w umiarkowanych ilościach, ponieważ nadużywanie alkoholu może wywołać całkiem odwrotny do zamierzonego efekt i przyczynić się do rozwinięcia nadciśnienia tętniczego, trwałego uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz powodować zaburzenia rytmu pracy serca.

Dieta na zdrowe serce – najważniejsze porady

Zapamiętaj kilka ważnych zasad i wprowadź je od razu w swoim życiu i diecie.

By cieszyć się zdrowym sercem, należy:

  • Ograniczyć ilość cukru i soli w posiłkach
  • Unikać produktów typu Fast food
  • Ograniczyć ilość spożywanych niezdrowych słodyczy
  • Wprowadzić do diety nienasycone kwasy tłuszczowe
  • Ograniczyć używki

Szukasz ciekawych i przydatnych porad dotyczących zdrowej żywności, diety i aktywnego trybu życia? Sprawdź koniecznie serwis Porady.org. Dział Zdrowie na pewno Cię zainteresuje!