in

Przyszłość no code/low code – czyli jakie mamy możliwości

wordpress vs bubble
wordpress vs bubble

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba przedsiębiorstw, a także osób prywatnych zastanawia się nad wyborem platformy, na której będzie postawiona ich strona internetowa. Postanowiliśmy na ten temat porozmawiać z Sebastianem Kisiołkiem prezesem firmy Security Information Technology, aby przybliżył temat i pomógł w podjęciu właściwej decyzji.

Sebastian czy mógłbyś wyjaśnić czym dokładnie jest low-code/no-code?

Dostrzegłem, że z roku na rok coraz częściej używane są słowa no-code lub low-code. Nie wszyscy jednak widzą, co dokładnie one oznaczają. No-code lub też low-code to nic innego jak platformy przeznaczone do tworzenia oprogramowania bez znajomości języków programowania. Mogą z nich z powodzeniem korzystać także osoby posiadające niewielką wiedzę w tej kwestii.

Jakie możesz polecić platformy, na których można z powodzeniem tworzyć strony czy sklepy internetowe?

Proponuję skupić się na dwóch platformach. Jednej bardzo popularnej – WordPress i drugiej (jeszcze) znacznie mniej znanej, ale mam szczerą nadzieję, że szybko to się zmieni. Chodzi o Bubble.io

Jakie są pomiędzy nimi największe różnice?

Największa różnicą są możliwości jakie dają obie platformy oraz wydajność i bezawaryjność. Zapewne większość z nas zna WordPressa i wie jakie daje nam możliwości. Zupełnie inaczej jest z bubble.io. Jeśli mamy porównać te dwie platformy powinniśmy się skupić na czterech istotnych kwestiach:
– Możliwościach
– Szybkości
– Skalowalności
– Poziomie trudności

Możliwości

Zarówno bubble.io jak i WordPress są platformami no-code, na których każdy bez znajomość języka programowania może stworzyć swoją stronę www. WordPress ma już swoje lata, ale dzięki ciągłemu rozwojowi i niezliczonej liczbie wtyczek można bez żadnego problemu stworzyć na nim bloga, mały sklep internetowy, stronę naszej firmy oraz wiele innych portali.

Bubble.io powstało z myślą, aby tworzyć dosłownie każdy rodzaj strony internetowej w dowolny sposób. Zaczynając swoją przygodę z bubble.io dostajemy tak na prawdę pustą stronę bez motywów, wtyczek (chodź takowe istnieją). Możemy dodać każdy element strony tam gdzie chcemy, nadać mu dowolny kształt, kolor, zastosowanie. Możliwości są nieograniczone. Również tak jak w przypadku samego wyglądu sprawa ma się z bazą danych. Po prostu jest pusta (z wyjątkiem rekordu User). Tutaj też mamy możliwość dodawania dowolnej ilość rekordów oraz ich modyfikowania. Wszystko wedle naszego uznania i potrzeb.

Wspomniałem o wtyczkach. Tak, są gotowe wtyczki które możemy pobrać i zainstalować, np. Szybkie płatności Stripe lub uwierzytelnianie przez Google lub Facebooka. Co w przypadku kiedy nie ma gotowego rozwiązania w przypadku wtyczki? Mamy wspaniałe narzędzie jakim jest API Connector. Dzięki niemu jesteśmy w stanie połączyć się z każda platformą posiadającą API, np. PayU, Przelewy24, Booking, itp.

Szybkość

W WordPressie szybkość działania strony zależy od ilość wtyczek, które zainstalowaliśmy, od motywu który używamy, serwera. Mimo wszystko i tak nie wszystkie strony oparte o WordPress działają bardzo szybko i płynnie.

W bubble.io szybkość jest uzależniona nie od tego ile macie wtyczek dodanych do strony, ale od tego jak dobrze zaplanujecie architekturę strony, jak dobrze zoptymalizujecie przepływ pracy (Workflow) oraz powiązania z bazą danych. Jednak gdybym miał w jednym zdaniu porównać szybkość obydwóch platform. To po prostu powiem, że bubble jest szybsze.

Skalowalność

Tak jak wspominałem WordPress ma swoje ograniczenia i w przypadku chęci rozbudowy naszej strony musimy po prostu ją wyłączyć, aby nasi użytkownicy nie wchodzili na stronę która jest w przebudowie.

Bubble posiad fają rzecz. Mianowicie dostajemy dwie wersję strony i dwie wersję bazy danych (Live oraz Developer). Tworzymy nasz portal w wersji Developer, a kiedy uznamy że już jest gotowy jednym kliknięciem przenosimy całość wraz z bazą danych do wersji Live którą oglądają nasi użytkownicy. Kiedy przyjdzie czas na rozbudowę lub przebudowanie naszej platformy możemy to bez przeszkód robić na wersji Developer bez konieczności wyłączania strony czy ukrywania jej przed użytkownikami i bez obawy o to, że nasi użytkownicy będą oglądać stronę w obuwie.

Poziom trudności

WordPress jest bardzo łatwą platformą do opanowania i dość szybko możemy się go nauczyć. W przypadku bubble sprawa jest bardziej skomplikowana i potrzeba zdecydowanie więcej czasu poświęcić na naukę, ale warto!

Jakie możliwości dają wymienione platformy?

Na to pytanie już trochę odpowiedziałem wyżej. WordPress jest fajny jeśli mamy malutki sklepik na kilka produktów, prowadzimy bloga lub chcemy stworzyć stronę firmową i nie mamy dużej wiedzy i doświadczenia w dziedzinie projektowania stron www.

Natomiast bubble.io pozwala nam robić na prawdę duże rzeczy. Nie ma znaczenia czy chcesz stworzyć bloga, stronę firmową, sklep internetowy, CRM, a może SAAS. Tutaj jest to możliwe.

Dla kogo skierowane są omawiane platformy?

WordPressa polecam początkującym, osobom które nie potrzebują bardzo rozbudowanej strony czy sklepu lub osobom, które nie miały styczności nigdy z tworzeniem stron www.

Jak wygląda sytuacja z kosztami, gdybyśmy zdecydowali się na stworzenie strony czy sklepu internetowego na wspomnianych platformach?

Sam wordpress jest platformą darmową i możemy go pograć bezpośrednio ze strony internetowej twórcy. Natomiast jeśli nie zdecydujemy się na darmowe szablony możemy skorzystać z bardziej rozbudowanych, a zarazem płatnych szablonów. Podobnie ma się sprawa z wtyczkami.

Aby wordpress działał musimy posiadać hosting, zazwyczaj jest to cena w granicach 200 zł netto na rok oraz domenę – tutaj ceny są różne w zależności czy chcemy mieć domenę .pl lub może .com, itp.

Bubble.io oferuje darmowy pakiet na którym możemy się uczyć lub tworzyć strony internetowe lub do póki nie będą gotowe i nie będziemy chcieli podpiąć swojej domeny pod naszą platformę – możemy podglądać naszą pracę na subdomenie bubble pod adresem nasza nazwa.bubbleapps.io

Oprócz darmowego planu, który nazywa się Hobby. Bubble.io posiad jeszcze plan Personal, Professional oraz Production. W większości przypadków wystarcza na początku, plan Personal w cenie 25 dolarów miesięcznie (gdy nasz portal się nie rozrośnie).

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów na temat platformy bubble.io znajdź nas na Facebooku Bubble.io po polsku lub napisz na email: [email protected]

Zebra Technologies zwiększa produktywność pracowników firm dzięki pierwszemu indywidualnemu komputerowi mobilnemu klasy korporacyjnej

Zebra Technologies zwiększa produktywność pracowników firm dzięki pierwszemu indywidualnemu komputerowi mobilnemu klasy korporacyjnej

Jak sieci spożywcze mogą wykorzystać technologię do poprawy bezpieczeństwa żywności w swoich sklepach?

Jak sieci spożywcze mogą wykorzystać technologię do poprawy bezpieczeństwa żywności w swoich sklepach?